Posted by : Bartosz Pochwat niedziela, 9 marca 2014


zdjecie lista


Jeśli chcesz wiedzieć jak i gdzie znaleźć oszczędności - musisz zacząć od listy kontrolnej. Możesz sporządzić prostego Excela który ułatwi cię to w znacznym stopniu, choć wystarczy nawet zwykła kartka papieru. Możesz się wspomóc analizą wydatków dostępnych po stronie swojego banku, Mbank jak i AliorSync oferują takie rozwiązania po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej.

1. Stałe rachunki: prąd, woda, internet, telefon
Czy wiesz że: Lodówka zużywa najwiecej energi w gospodarstwie domowym, a kąpiąc się w wannie zużywasz 3x więcej wody niż biorąc prysznic?

- Sprzęt RTV/AGD wyłączony, a nie w stanie czuwania pozwoli zaoszczędzić nawet 10% na rachunku za prąd.
- Zmiana dostawcy internetu, może okazać się zyskiem rzędu 10 czy 15 złotych na miesiąc.
- Rachunki za telefon można obniżyć przechodząc do innego operatora, ja zaoszczędziłem przechodząc do Play (gdyby nie problem z ilością nadajników i bateria telefonu - byłbym bardzo zadowolony).

Można również zmienić dostawcę energii elektrycznej, sam jestem w trakcie zmiany dostawcy na Energę, proces ten opiszę jak operacje udami się sfinalizować.

2. Wydatki na żywność

- Planuj jadłospis na więcej niż jeden dzien.
- Na zakupy weź ze sobą listę i kupuj według niej, nie daj się ponieść wszechobecnej "promocji"
- Nie kupuj kiedy jesteś głodny - serio!
- Porównuj ceny w sklepach
- Nie wyrzucaj jedzenia - to jest skutek kupowania "na zapas"

3. Pozbądź się starych gratów.

Rzeczy z których nie korzystasz możesz sprzedać lub oddać potrzebującym, nie trzeba szukać daleko
gumtree.pl czy tablica.pl, jeśli uda ci się sprzedać stare ubrania czy elektronikę - jesteś na plusie. Jeśli oddasz komuś potrzebującemu - tym lepiej on zaoszczędzi.

4. Samochód

Zrób rachunek sumienia - czy mieszkając w dużym mieście musisz zawsze do "centrum" jechać samochodem? Może tramwaj to lepsza opcja? Jeśli wracasz nocą - nikt nie każe Ci marznąc czekając na autobus nocny - ale taksówką możesz wracać ze znajomymi - koszty podzielą się na 3 lub 4 osoby.

5. Drobne wydatki

To jest największa skarbonka bez dna..guma do żucia w sklepie czy batonik w przerwie w pracy - w ten sposób niepostrzeżenie rozchodzą się Twoje pieniądze.

6. Jeśli palisz - Rzuć Palenie!

Papierosy będą drożeć, a paląc je tracisz zdrowie, pieniądze i czas. Spróbuj pomyśleć o e-papierosach ich palenie jest tańsze, zdrowsze i może być pierwszym krokiem do rzucenia palenia!


Popularne Posty

Archiwum

O mnie

W oczekiwaniu na kontent..

- Copyright © Oszczędzanie dla Każdego -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -